Tävlingar 2019-01-09T09:20:57+02:00

TÄVLINGAR

PEDERSÖRENEJDENS JAKTVÅRDSFÖRENING

Älgskyttekamp 2018

Älgskyttekamp 2017

Traptävling 2018

Traptävling 2017

Älgskyttekamp 2016

Traptävling 2016

Älgskyttekamp mellan jaktföreningarna i Pedersörenejden 2.9 2015


Jägarklass (kikarförstoring mindre än 10X)

1. Edström Peter, Överpurmo, 92
2. Stenman Frank, PNS, 87
3. Vikström Glenn, Eugmo, 85
4. Häggblom Peter, Kyrkoby, 84
5. Backlund Johan, PNS, 83
6. Ekblom Henrik, Kyrkoby, 81
7. Hagman Staffan, Överpurmo, 80
7. Sjöblom Olof, PNS, 80
9. Björnvik Ronny, Eugmo, 79
10. Granholm Mikael, Eugmo, 78
10. Häggblom Staffan, Kyrkoby, 78
12. Nylund Karl-Erik, PNS, 75
12. Rönnskär Jan-Anders, PNS, 75
14. Jansson Daniel, Överpurmo, 74
15. Ljung Gunnar, Forsby, 72
16. Kecklund Kenneth, Eugmo, 70
17. Ahlvik Andre, Esse, 68
18. Portin Bo, Kyrkoby, 64
19. Ekblom Wictor, Kyrkoby, 62
20. Järn Bo-Erik, Forsby, 61
21. Ahlvik David, Esse, 60
22. Sjöblom Martina, PNS, 58
23. Björkell Tommy, Esse, 48
24. Järn Göran, Forsby, 34

Tävlingsklass (kikarförstoring 10X eller mer)

1. Mattsson Fredrik, Kyrkoby, 92
2. Södö Sune, Esse, 90
3. Östman Ulf, Esse, 88
4. Backström Lars, Esse, 85
4. Edfelt Regina, Överpurmo, 85
6. Vestvik Bjarne, Sundby, 84
6. Svenfelt Johnny, Eugmo, 84
8. Häggman Marcus, Esse, 83
9. Heikkilä Erkki, Forsby, 79
10. Snellman Per, Kyrkoby, 77
11. Ekblom Hans, Kyrkoby, 71
12. Edfelt Rune, Överpurmo, 56

Lagtävling 5-mannalag

1. Esse, 414
2. Kyrkoby, 412
3. PNS, 400
4. Eugmo, 396
5. Överpurmo, 387
6. Forsby, 246

Älgskyttekamp mellan jaktföreningarna i Pedersörenejden 3.9 2014


Jägarklass (kikarförstoring mindre än 10x)

1. Björnvik Ronny, Eugmo, 87
2. Granholm Mikael, Eugmo, 87
3. Lill Georg, Kållby-Edsevö, 82
4. Vikström Henrik, Eugmo, 81
5. Kecklund Kenneth, Eugmo, 80
6. Portin Nils, Kyrkoby, 79
7. Vikhammer Trond, Forsby, 75
7. Gunell Anders, Esse, 75
9. Järn Göran, Forsby, 73
10. Järn Bo-Erik, Forsby, 72
11. Sundqvist John, Kållby-Edsevö, 69
12. Häggblom Staffan, Kyrkoby, 67
13. Ljung Gunnar, Forsby, 64
14. Holmberg Gustav, Eugmo, 63
15. Portin Jan, Kyrkoby, 58
16. Kanckos Mattias, Esse, 57
16. Ylikoski Antero, Forsby, 57
18. Portin Bo, Kyrkoby, 54

Tävlingsklass (Kikarförstoring 10 x eller mer)

1. Vikström Glenn, Eugmo, 92
2. Svenfelt Jonny, Eugmo, 88
3. Östman Ulf, Esse, 86
4. Vestvik Bjarne, Sundby, 84
5. Backström Lars, Esse, 83
6. Häggman Marcus, Esse, 74
7. Heikkilä Erkki, Forsby, 69
8. Mattsson Fredrik, Kyrkoby, 66

Lagtävling 5-mannalag

1. Eugmo, 435
2. Esse, 375
3. Forsby, 353
4. Kyrkoby, 324

Tävling i Jägartrap mellan jaktföreningarna i Pedersörenejden 18.8 2014


Individuell klass

1. Marcus Svenfelt, Eugmo, 23
2. Mikael Emtö, Lepplax, 22
3. Jari Surma-aho, PNS, 20(2)
4. Mathias Svenfelt, Eugmo, 20(1)
5. Anders Häggman, Esse, 20(0)
6. David Ahlvik, Esse, 19
7. Ronny Björnvik, Eugmo, 18
8. Ralf Kecklund, Eugmo, 18
9. Sune Södö, Esse, 18
10. Lars Backström, Esse, 18
11. Tommy Björkell, Esse, 17
12. André Ahlvik, Esse, 17
13. Staffan Häggblom, Kyrkoby, 16
14. Victor Ekblom, Kyrkoby, 16
15. Martin Björkqvist, PNS, 16
16. Glenn Vikström, Eugmo, 16
17. Jimmy Södö, Esse, 14
18. Roland Snellman, Eugmo, 13
19. Axel Ahlvik, Esse, 12
20. Isak Eklund, Esse, 12
21. Jan Portin, Kyrkoby, 11
22. Samuel Värnström, Esse, 11
23. Jakob Lönnqvist, Kyrkoby, 10
24. Marcus Häggblom, Kyrkoby, 9
25. Jonatan Nykung, Esse, 9
26. Henrik Nykung, Esse, 9
27. Robin Vikström, Eugmo, 9
28. Marko Jutila, PNS, 8
29. Kenneth Kecklund, Eugmo, 6
30. Bo Portin, Kyrkoby, 2

Lagtävling (5 bästa från varje förening)

1. Eugmo, 95
2. Esse, 92
3. Kyrkoby, 62
4. PNS (3 deltagare), 44

Älgskyttekamp mellan jaktföreningarna i Pedersörenejden 4.9 2013


Tävlingsklass (Kikarförstoring 10 x eller mer)

1. Svenfelt Matias, Eugmo, 93
2. Östman Ulf, Esse, 92
3. Vestvik Bjarne, Sundby, 88
4. Mattsson Fredrik, Kyrkoby, 87
5. Södö Sune, Esse, 82
6. Björklund Sebastian, Överpurmo, 81
7. Edfelt Regina, Överpurmo, 80
8. Sundelin Saul, Eugmo, 79
9. Vikström Glenn, Eugmo, 77
10. Snellman Per, Kyrkoby, 76
11. Södö Sven, Esse, 73
12. Heikkilä Erkki, Forsby, 71

Jägarklass (kikarförstoring mindre än 10x)

1. Granholm Mikael, Eugmo, 90
2. Kecklund Kenneth, Eugmo, 88
3. Häggblom Staffan, Kyrkoby, 87
4. Häggblom Peter, Kyrkoby, 84
5. Hagman Stefan, Överpurmo, 81
6. Högberg Mikael, Sundby, 78
6. Lönnqvist Jakob, Kyrkoby, 78
8. Järn Bo-Erik, Forsby, 76
9. Österlund Henrik, Sundby, 75
10. Lill Georg, Kållby-Edsevö, 74
11. Ylikoski Antero, Forsby, 71
12. Högholm Karl, Kållby-Edsevö, 69
13. Härmälä Martin, Forsby, 66
13. Ahlvik Henrik, Esse, 66
15. Björklund Alf, Överpurmo, 65
15. Björkell Tommy, Esse, 65
17. Edfelt Rune, Överpurmo, 61
18. Holmberg Gustav, Eugmo, 60
19. Högholm Jan-Erik, Kållby-Edsevö, 59
19. Jansson Stefan, Överpurmo, 59
19. Ahlvik David, Esse, 59
22. Portin Bo, Kyrkoby, 58

Lagtävling 5-mannalag

1. Eugmo, 427
2. Kyrkoby, 412
3. Esse, 378
4. Överpurmo, 368

Resultat DM älgskytte 7.8 2013 i Jakobstad


Individuell klass

1. Peter Hjerpe, Vasanejden, 96 (10+10)
2. Regina Edfelt, Pedersörenejden, 96 (10+6)
3. Markus Silander, Malaxnejden, 94
4. Ronnie Skata, Vöronejden, 92
5. Jonathan Sjökvist, Närpesnejden, 91
6. Henrik Wägar, Närpesnejden, 91
7. Harto Hattola, Malaxnejden, 90
8. Håkan Helenelund, Närpesnejden, 89
9. Ulf Kullas, Vöronejden, 89
10. Jani Kangasniemi, Lappfjärdsnejden, 88
11. Karl-Gustaf Hietanen, malaxnejden, 88
12. Matias Svenfelt, Pedersörenejden, 88
13. Kaj Vesterback, Vöronejden, 88
14. Christian Höckert, Vasanejden, 88
15. Stefan West, Vöronejden, 88
16. Dan-Anders Nyvik, Nykarlebynejden, 87
17. Alvar Mattson, Vasanejden, 87
18. Jan-Ole Enqvist, Närpesnejden, 87
19. Mikael Smedbacka, Malaxnejden, 87
20. Mats Knuts, Nykarlebynejden, 86
21. Rolf Boman, Nykarlebynejden, 86
22. Ralf Kronqvist, Nykarlebynejden, 86
23. Robin Sjökvist, Närpesnejden, 86
24. Guy Sjökvist, Närpesnejden, 85
25. Markus Nyholm, Nykarlebynejden, 84
26. Jari-Pekka Jaakkola, Lappfjärdsnejden, 84
27. Dennis Hagman, Nykarlebynejden, 83
28. Jonny Finne, Vasanejden, 82
29. Rainer Vik, Vasanejden, 82
30. Mats Tuomela , Vöronejden, 82
31. Johan Sandberg, Vöronejden, 80
32. Christoffer Finne, Malaxnejden, 79
33. Sören Finne, Vasanejden, 78
34. Ulf Östman, Pedersörenejden, 78
35. Jens Norrgård, Vöronejdn, 78
36. Glenn Vikström, Pedersörenejden, 78
37. Bjarne Hautaviita, Lappfjärdsnejden, 77
38. Bertil Loo, Vasanejden, 75
39. Sebastian Björklund, Pedersörenejden, 75
40. Heimer Majors, Malaxnejden, 71
41. Leo Wideman, Nykarlebynejden, 70
42. Stefan Brännskär, Karlebynejden, 66
43. Sami Kangasniemi, Lappfjärdsnejden, 63
44. Brage Ketola, Närpesnejden, 57

Lagtävling 5-mannalag

Närpesnejden, 444
Vörånejden, 439
Malaxnejden, 438
Vasanejden, 435
Nykarlebynejden, 429
Pedersörenejden, 418
Karlebynejden, 66

Tävling i Jägartrap mellan jaktföreningarna i Pedersörenejden 13.8 2013


Individuell klass

1. Mathias Svenfelt, Eugmo, 24
2. Bjarne Vestvik, Sundby, 22 (2)
3. Kenneth Kecklund, Eugmo 22 (1)
4. Glenn Vikström, Eugmo 22 (0)
5. Tommy Björkell, Esse, 22
6. Lars Backström, Esse, 21
7. Sune Södö, Esse, 21
8. Benny Svenfelt, Eugmo, 20
9. Mika Tapanainen, Överesse Västra, 19
10. Ronny Björnvik, Eugmo, 17

Lagtävling (5 bästa från varje förening)

1. Eugmo, 105
– Mathias Svenfelt, 24
– Kenneth Kecklund,22
– Glenn Vikström, 22
– Benny Svenfelt, 20
– Ronny Björnvik, 17

2. Esse, 91
– Tommy Björkell, 22
– Lars Backström, 21
– Sune Södö, 21
– Andre Ahlvik, 14
– Jimmy Södö, 13

3. Nederpurmo, 52
– Hannu Salonen, 13
– Robert Lindqvist, 11
– Nils Åkermark, 10
– Kjell-Ove Fellman, 9
– Sören Sundqvist, 8

Resultat DM i jaktstig 18.8 2012


Glenn Vikström, Pedersörenejden, 339

Marcus Svenfelt, Pedersörenejden, 323
Sture Skinnar, Malaxnejden, 321
Andreas Strand, Nykarlebynejden, 318
Kim Stagnäs, Vöronejden, 312
Jens Hartvik, Vöronejden, 308
Tobias Grundvall, Karlebynejden, 307
Georg Lill, Pedersörenejden, 302
Jesper Lindvall, Karlebynejden, 297
Patrik Cederberg, Vasanejden, 294
Johnny Svenfelt, Pedersörenejden, 291
Kenneth Kecklund, Pedersörenejden, 288
Ronny Björnvik, Pedersörenejden, 277
Tom Åbonde, Malaxnejden, 275
Johnny Nickull, Vöronejden, 273
Dan-Anders Nyvik, Nykarlebynejden, 271
Carl-Olof Åbonde, Malaxnejden, 266
Bo Kengo, Nykarlebynejden, 250
Markus Björklund, Karlebynejden, 244
Pontus Hammarberg, Vöronejden, 243
Johnny Finne, Vasanejden, 236
Ove Nysund, Vöronejden, 234
Stig Örn, Vasanejden, 231
Per-Anders Sand, Vasanejden, 230
Simon Hellström, Karlebynejden, 229
Kent Knipström, Vasanejden, 225
Victor Knipström, Vasanejden, 221
Stefan Ström, Närpesnejden, 177
Harry Österman, vöronejden, 149

Glenn Vikström, Pedersörenejden, 339
Marcus Svenfelt, Pedersörenejden, 323
Georg Lill, Pedersörenejden, 302
Totalt: 964

Kim Stagnäs, Vöronejden, 312
Jens Hartvik, Vöronejden, 308
Johnny Nickull, Vöronejden, 273
Totalt: 902

Sture Skinnar, Malaxnejden, 321
Tom Åbonde, Malaxnejden, 275
Carl-Olof Åbonde, Malaxnejden, 266
Totalt: 862

Tobias Grundvall, Karlebynejden, 307
Markus Björklund, Karlebynejden, 244
Jesper Lindvall, Karlebynejden, 297
Totalt: 848

Andreas Strand, Nykarlebynejden, 318
Dan-Anders Nyvik, Nykarlebynejden, 271
Bo Kengo, Nykarlebynejden, 250
Totalt: 839

Patrik Cederberg, Vasanejden, 294
Johnny Finne, Vasanejden, 236
Stig Örn, Vasanejden, 231
Totalt: 761

Älgskyttekamp mellan jaktföreningarna i Pedersörenejden 5.9 201207


Jägarklass (kikarförstoring mindre än 9x)

1. Vestvik Bjarne, Sundby, 91
2. Vikström Glenn, Eugmo, 88
3. Ekblom Victor, Kyrkoby, 85
4. Edfelt Rune, Överpurmo, 82
5. Backström Lars, Esse, 81
5. Ekblom Henrik, Kyrkoby, 81
7. Kåll Sune, Sundby, 80
8. Edström Peter, Överpurmo, 78
9. Granholm Mikael, Eugmo, 77
10. Björklund Alf, Överpurmo, 75
10. Snellman Boris, Karby, 75
10. Holmborg Frank, Eugmo, 75
10. Järn Bo-Erik, Forsby
14. Högholm Jan-Erik, Kållby-Edsevö, 72
15. Häggblom Staffan, Kyrkoby, 71
15. Ylikoski Antero, Forsby, 71
15. Svenfelt Johnny, Eugmo, 71
18. Högberg Mikael, Sundby, 70
19. Torp Leif, Kållby-Edsevö, 69
19. Lill Georg, Kållby-Edsevö, 69
21. Back Leif, Forsby, 67
22. Portin Bo, Kyrkoby, 66
22. Kåll Kurt, Sundby, 66
22. Granroth Jonny, Karby, 66
25. Högholm Karl, Kållby-Edsevö, 65
25. Ljung Gunnar, Forsby, 65
27. Sundqvist Roger, Överlappfors, 59
28. Portin Jan, Kyrkoby, 58

Tävlingsklass (Kikarförstoring 9 x eller mer)

1. Björklund Sebastian, Överpurmo, 87
2. Östman Ulf, Esse, 86
3. Hagström Carl-David, Överpurmo, 85
3. Edfelt Regina, Överpurmo, 85
5. Snellman Per, Kyrkoby, 80
5. Heikkilä Erkki, Forsby, 80
7. Grön Fredrik, Överpurmo, 74
8. Mattsson Fredrik, Kyrkoby, 70

Lagtävling 5-mannalag

1. Överpurmo, 417
2. Kyrkoby, 400
3. Forsby, 371
4. Eugmo, 311 (4 deltagare)
5. Sundby, 307 (4 deltagare)
6. Kållby-Edsevö 282 (4 deltagare)
7. Esse, 149 (2 deltagare)
8. Karby, 140 (2 deltagare)
9. Överlappfors, 59 (1 deltagare)

Tävling i Jägartrap mellan jaktföreningarna i Pedersörenejden 15.8 2012


Individuell klass

1. Marcus Svenfelt, Eugmo, 21
2. Mikale Emtö, Lepplax, 20 (6)
3. Johnny Svenfelt, Eugmo, 20 (5)
4. Peter Granholm, Vestersundsby, 20 (0)
5. Glenn Vikström, Eugmo, 20
6. Marcus Svenfelt, Eugmo, 19
7. Bjarne Vestvik, Sundby, 19
8. Lars Backström, Esse, 18
9. Benny Svenfelt, Eugmo, 17
10. Frank Stenman, Nederpurmo, 17
11. Sune Södö, Esse, 16
12. Tommy Björkell, Esse, 16
13. Hannu Salonen, Nederpurmo, 16
14. Saul Sundelin, Eugmo, 15
15. Pasi Sandvik, Vestersundsby, 14
16. Kenneth Kecklund, Eugmo, 13
17. Anders Häggman, Esse, 13
18. Sören Sundqvist, Nederpurmo, 11
19. Fredrik Sjölund, Vestersundsby, 11
20. Mathias Sundelin, Esse, 11
21. Nils Åkermark, Nederpurmo, 10
22. Isak Eklund, Esse, 10
23. Robert Lindqvist, Nederpurmo, 9
24. Andreas Sundelin, Esse, 9
25. André Ahlvik, Esse, 8
26. Ulf Östman, Esse, 8
27. Sune Kåll, Sundby, 6

Lagtävling (3 bästa från varje förening)

1. Eugmo 61
Mathias Svenfelt, Johnny Svenfelt, Glenn Vikström

2. Esse 50
Lars Backström, Sune Södö, Tommy Björkell

3. Vestersundsby 45
Peter Granholm, Pasi Sandvik, Fredrik Sjölund

4. Nederpurmo 44
Frank Stenman, Hannu Salonen, Sören Sundqvist

KONTAKTUPPGIFTER

Pedersörenejdens Jaktvårdsförening

Naturstigen 12
68810 YtterEsse
pedersore@rhy.riista.fi

Verksamhetsledare

Mattias Kanckos
+358(0) 50 593 9536